Хаппы енглиш.ру граде 5 унит 6 лессон 3












Развернутый план-конспект урока по английскому языку, проведенный в 5 классе МБОУ СОШ с.Чуваш-Кубово






Составила: учитель английского языка Теплова Ольга Анатольевна














2012

Тема: Порядок слов в английском предложении. Мой день.

Цели урока:
Практические:
- работа над лексикой по теме «Мой день»;
- совершенствование произносительных навыков;
- совершенствование навыков аудирования, чтения, письма и говорения.
Развивающие:
- развитие компенсаторных умений, речемыслительных навыков, мышления, внимания, кратковременной и долговременной памяти.
Образовательные:
- знакомство учащихся с обычным днем зарубежных школьников.
Воспитательные:
- воспитание умения правильно составлять свой распорядок дня;
- воспитания умения слушать говорящего.

Наглядные пособия и оборудования:
Happy English.ru Student’s Book;
карточки на игру Jumbled Letters;
таблица «Порядок слов в английском предложении»
магнитофон и диск;
доска и мел.


План

Время в минутах
Этап урока
Название этапа урока

1
1


2
4
5
6
2
6
2

3
2
3
5
2
1
I
II

III
a)
b)
с)
VI a)
b)
c)
V
VI
a)
b)
c)
VII
VIII
IX
Организационный момент.
Речевая зарядка, с использованием активной лексики прошлого урока
Подготовка к диктанту по активной лексике
Игра Jumbled Letters.
Тренировочный диктант на доске.
Диктант.
Работа над порядком слов в предложении (теория)
Выполнение упражнения 2 на стр.168
Выполнение упражнения 3 на стр.169
Физкультминутка
Работа над аудированием по теме «Мой день»
Предтекстовый этап (снятие сложностей)
Аудирование (упр.4, стр.169)
Послетекстовый этап
Говорение по теме «Мой день» (упр.6, стр.170)
Объяснение домашней работы.
Организационный момент.







Teacher’s Activity
Pupils’ Activity

I. Good afternoo
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
· will name the most difficult words for them. Be very attentive. Check what the girls will write on the blackboard.
Thank you.
c) Open your copy-books for dictations. Put down the date. Ready? Steady? Go!
Hand in your works. Thank you.

IV. а) Today we shall speak about word order in an English sentence.
Look at the blackboard. What sentence is correct?
Том читает книгу.
Книгу читает Том.
Читает книгу Том.
Absolutely right. We don’t have fixed word order in Russian. But how shall we translate this sentence in English?
You are absolutely right.
Look at the table and copy it in your exercise books. I will give you 2 minutes for this task.
English Word Order
подлежащее
сказуемое
дополнение
обстоятельство

кто? что?
что делает?
что? кого?
где?




когда?

I play football every day

Но: наречия always ставятся м/у подл. и сказ.
never
normally
usually
often

We always watch
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·Now we are ready to work further. So, we know how to make sentences in English correctly. That is why I suggest that we should practise speaking about something. Our topic will be “My Day”.
(Учитель записывает на доске тему)
But before speaking about our personal day, let us listen to some other’s one in order to know how to do it.
Find exercise 4 on page 169. Look at the pictures and say what the boy does.
(Учитель записывает на доске фразы, которые будут встречаться в аудировании)
- get up
- read book and watch TV
- eat breakfast
- come home and walk the dog
- go to school
- do homework
- go to bed
- eat lunch
b) Now listen to the boy’s day and match the time and the action.
c) Let us check. Will you say what the boy does at the exact time?
Use the speech pattern:
The boy s at o’clock.
(Учитель записывает на доске речевой образец)



Good. Thank you.

VII. Now I think we are ready to speak about our working days. Look at exercise 6 on page 170. Make up sentences about your working day, using the given words. Let us read them.
(Учитель читает слова, ученики повторяют за ним)




Thank you. Well done.

VIII. Our lesson is coming to its end, so put down your homework.
(Учитель записывает на доске домашнее задание)
p.170 ex. A, B (use ex.6 as an example)

IX. I liked your work today. I will fives to, fours to
I would like to ask you a traditional question: “What have you learned today?”

Good. Thank you. The lesson is over. You may be free.
Good afternoon!
Nice to see you too!


It’s snowy and cold.
Yes, we do
No, we don’t
No, we don’t




never
walk
rest



(Идет подготовка к диктанту)



(Идет диктант)





Все предложения правильные.



Tom reads a book.




(Учащиеся чертят таблицу)












(Учащиеся выполняют упражнение устно)

(Учащиеся по очереди выходят к доске и пишут предложения)



Yes


(Учащиеся выполняют физкультминутку)









The boy gets up
reads books and watches TV
eats breakfast
comes home and walks the dog
goes to school






The boy gets up at 7 o’clock
goes to school at 9 o’clock
eats breakfast at 8 o’clock
eats lunch at 12 o’clock
comes home and walks the dog at 1 o’clock
does homework at 4 o’clock
reads books and watches TV at 8 o’clock
goes to bed at 9 o’clock




(Учащиеся выполняют упражнение устно)
I often speak English.
I normally read books.
I always help friends.







(Учащиеся называют то, чему научились на этом уроке)








Приложенные файлы


Добавить комментарий