Хаппы счоол

Дата: 11.11.14 Учитель: Мушкарина В.С.
Класс: 3 (1) Методист: Усова Н.А.
Тема: «Happy school ». Студентка: Козлова Екатерина, 42 гр.
Урок №20
Цель урока: формирование лексических навыков.

Задачи:

Практические:

отработать звук [B];
ввести и первично закрепить лексику: a shop, a birthday party, a classroom, to go;
повторить и отработать структуру повествовательного предложения в Present Simple.
тренировать учащихся в употреблении лексики по теме в упражнениях.
Развивающие:

способствовать развитию умения общаться на языке;
способствовать развитию словесно-логического мышления;
развивать у учащихся навыки общения.
Воспитательные:

формировать положительное отношение к иностранному языку, как к учебному предмету;
приучать учащихся к самостоятельной работе;
способствовать эстетическому развитию учащихся.
Оборудование урока: учебник, тетрадь, словарь, презентация, листы с заданиями, ежик, яблочки (рефлексия).

Этап урока
Содержание урока
Приемы работы
Режим работы
Время
ТСО, наглядность
Примечания

1
Орг.момент
- Good morning! I am glad to see you! My name is Екатерина Сергеевна and I’ll be your teacher for this lesson. Sit down, please. Let’s begin our lesson.
What date is it today?
What day of the week is it today?
What is the weather like today?
Слушание.

Беседа.
T


T





Слайды


2
Фонетическая зарядка
- Let’s begin our lesson with a phonetic drill. Today we are going to practice the sound [В]. Repeat after me. [в, в, в] - all together. Look at the board. Listen to me.
A big black bug bites a big black bear.
A big black bear hits a big black bug.
- Repeat the words with the sound [в] after me.
- Read the poem after me all together.
- Read it one by one, line by line. Start, please.
- Read it in whisper all together.
- Who wants to read the whole poem?
Слушание.

Хоровая работа.
Фронтальная работа. Индивидуальная работа.
T


T Cl

P1, P2, P3

P1 P2




Слайды







3
Мотивационный этап
- Today we’ll begin to learn a new topic: «Happy school ». Open your books at page 43. Who can translate the name of the topic? (Счастливая школа).
Слушание.
Т





4
Введение лексики, актуализация учебных знаний
- Today we are going to learn some new words. Now listen to me very carefully.

Today I`kk go to the birthday party.
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
Слушание.



Хоровая работа.
Индивидуальная работа.
Т




T Cl

P1


Слайды








5
Упражнения на закрепление лексики
- Now you should match the pictures and the words. Let’s check it up. P1, start, please.
a shop
a birthday party
a classroom

·to go


- Now I will show some pictures. You must say: what it is? (a shop, a birthday party, a classroom, to go).
- P1, start please!
- Look at the pictures. You must go through the labyrinth and you have to make the phrase. Work in pairs.
- Children, now let’s do some exercises. p.43,ex.1. Read the task, please. Who wants to translate?
- Давайте вспомним, что на прошлых уроках наши герои нашли в библиотеке в замке? (Книгу). Кто оказался в этой книге? (Топси). Что решили сделать наши герои? (Отправиться за ним).
- Listen to it carefully. What about this story? (This story is about Gloria`s birthday). What Gloria, Topsy and Foxy was telling about? (About what they like to eat).
- Guess what the Magic Stone says. (The Magic Stone says to go to the birthday party).
- Where do you want to go?
- I want to go to . (a shop, a birthday party, a classroom, a kitchen, Christmass party).
- Good! Now, work in pairs. You must tell, where you want to go.
Слушание.






Фронтальная работа.











Работа в парах.

Т







P1, P2, P3












P1 P2


Слайды


6
Физминутка
- I see you are tired.Let`s have a rest. Stand up. Look at the board and move like in the video. Are you ready?
- Great! Sit down, please.
Хоровая работа.
T Cl


Видео с физминуткой


7
Отработка грамматической структуры повествовательного предложения в Present Simple
- Look at the board.
I want to go to school.
He wants to go to school.
- Read these sentenses, please. Who can translate these sentences?
- Чем отличаются эти предложения?
- Почему во втором предложении появилось окончание «S»?
- В повествовательном предложении в настоящем времени в 3 лице ед.ч. к глаголу добавляется окончание –s или -es).
13 EMBED PBrush 1415
- Open your copybooks and write down this table.
- Open your books at page 44, ex.2. Read the task, please. Who wants to translate?
- Open your books at page 85. Let`s read the table.
- Good! P.45, ex.4. Read the task. Translate, please.
- Now, you should fill in the blanks.
Go or goes?
I .. to school.
He to the shop.
You .. to the kitchen.
She .. to the Birthday party.
Rick to the Christmas party.
- Write down the home task:
H/W
WB L.20 №1-3
Слова учить.
Слушание.






Слушание.









Фронтальная.







Индивидуальная.
T





T




T





P1, P2, P3










P1





Слайды














Слайды











Листы с заданиями


8
Подведение итогов урока. Рефлексия.
- Today we had a lot of work. Did you like this lesson?
- Что нового вы узнали сегодня?
- This is a hedgehog. If you like this lesson, give him a red apple. If you don’t like our lesson, give him a green apple.
- There are more red apples than green apples. It`s good!
- The lesson is over. Thank you for your work! Good bye!
Вопросно-ответные упражнения.
Слушание.
P1
T P2
P3



T

Слайды



Ежик и яблочки.



Root Entry

Приложенные файлы

  • doc happy_school
    Размер файла: 629 kB Загрузок: 0

Добавить комментарий