Ход урока. Интегрированного


Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение
«Почкучукская средняя школа»
Кукморского муниципального района Республики Татарстан
Шошо.Ел фасыллары .Яз
Интегрированный урок.Интеграль дәрес
Тема: Интегрированный урок развития речи татарской литературы и марийской литературы в 5 классе в марийской группе
Цель урока: знакомство с народными приметами о весне;
познакомить с новыми словами по теме урока;
отрабатывать навыки владения монологической и диалогической формами
речи;
Задачи:
1.Образовательная –
-познакомить с новыми словами по теме урока и активизировать ;-отрабатывать умения работы с картиной
-отрабатывать навыки владения монологической и диалогической формами речи;
2.Развивающие:
-развивать познавательную активность, память, внимание, наблюдательность;
-развивать умение работы в парах;
3.Воспитательные:
-воспитывать доброжелательные отношения друг к другу;
- воспитывать любовь к природе.
Здоровьесберегающая: обеспечить необходимые условия для продуктивной познавательной деятельности учащихся, снятию умственного и физического напряжения.
О Оборудование: мультимедийный проектор, экран, компьютер, презентация к уроку», учебники, карточки – заготовки для самостоятельной работы.
Ход урока
I.Организационный момент1)приветствие на двух языках
Учит.мар.1слайд
Йы\гыр шергылте уло школ мучко
Урокнам т`\алаш ынде жап
Поро кече ш`мбел тунемше-влак
Шинчына парт коклашке адак
Айста чыланат ваш ончалын
Шыманрак шыргыжал колтена
Шинчымашым погаш,сай отметкым налаш икте-весылан тыланена.
Учит.тат.
Исәнмесез ,кадерле балалар,хөрмәтле кунаклар!Хәерле көн.
Кәефләрегез ничек?Бүгенге дәрес гади дәрес түгел ,без татар һәм мари телләрен берләштереп үткәрербез ,төркемнәрдә һәм парларда эшләрбез.Сез ике телдә дә яхшы җавап бирерсез дип уйлыйм.Уңышлар телим сезгә!
Ә хәзер укучылар бер-берегезне сәламләгез
-Сәлам,Зина.(Сәлам,Таня)
II.Речевая гимнастика
Учит. тат.2слайд
Укучылар татар телендә к хәрефе ике аваз белдерә,ягъни без аны ике төрле
әйтәбез [к]һәм[къ]
Бүген без сезнең белән әлеге авазларның дәрес әйтелешен кабатларбыз
[к][къ]
[к]-тел арты тартыгы,нечкә сүзләрдә әйтелә
[къ] –кече тел тартыгы,калын сүзләрдә әйтелә
[къы]кыяр-[къыйар]
[к][ки]кишер-[кишэр]
[к][кә]кәбестә-[кәбэстә]
-Бу сүзләрне сез мәгънәсен аңлыйсызмы?
-Әйе,алар марича да шулай әйтелә.
-Әйе,аларның мәгънәләре бертөрле, әйтелешләре охшаган
-Димәк татар һәм мари телләрендә охшаш сүзләр күп икән.Сез тагын нинди сүзләр беләсез?
-Мотор-матур ,паренге-бәрәңге,тәмле-тамле,мендәр-мендыр,олма-алма
Менә укучылар сез ничек күп бертөрле сүзләр беләсез икән.
Укучылар, тел-ул кешеләрнең аралашу чарасы.Ә күп телләр белү ул зур байлык,хәзинә.
III.Проверка пройденного 3слайд
Ә хәзер укучылар үткән дәрестә өйрәнгән сүзләребезне искә төшереп,кечкенә генә тест эшләп алабыз.Игътибар белән укыйбыз һәм дөрес җавапларны табабыз.Сезгә әлеге эшне эшләү өчен 3 минут вакыт.
1.твоя мама
а)әниең;
б)әнисе;
в)әниләре;
2.Холоднее
а)салкын;
б)салкынрак;
в)салкынча
3.Вы не играли
а)сез уйнадыгыз;
б)сез уйнамадыгыз;
в)сез уйнамыйсыз
4.Мин сөт... яратам
а)сөйләргә;
б)кычкырырга;
в)эчәргә
5.Ты кому читаешь книгу?
а)Син кемгә китап бирәсең?
б)Син кемгә китап укыйсың?
в)Син кемнән китап аласың?
6.Син кая барасың?
а)кибеткә;
б)кибеттән;
в)кибетне
7.... әбисенә хат язды
а)мин ;
б)син;
в)ул
1.Бер-берегезнең эшен тикшерегез
2.Әзер җаваплардан тикшереп ,иптәшегезгә билге куегыз.
1.а) ; 2.б) 3.б); 4.в); 5б);6.а); 7.в)
хата юк-“5”,2хата- “3”,1хата-“4”
Булдырдыгыз !
4слайд время
IV.Актуализация опорных знаний
Учит.мар.
1.Мый тыланда муро семым колтем. А те палышаш улыда тыште мо нерген возалтын.
Звучит мелодия 2 минуты 5слайд
Муросем мом мыланна ушештара?-п`рт`с помыжалтмым шижына, лышташнер-влак почылтмым,в`дч`чымашым колына,
А те паледа мо могай мурсем тиде?-чын«Шошо» Шопен возен.
Урокна мо нерген лиеш?-шошоШошо нерген мом палышаш улына?
V.Сообщение темы урокаИдалык жап.Шошо.Ел фасыллары.Яз. 6слайд
Шошо могай идалык деч вара толеш?-теле
Эше могай идалык жапым паледа?-ке\еж,шыже,теле
Шошым п`рт`сышто могай вашталтыш лиеш?-кече ырыкта,лум шула,мланде почылтеш, пуше\ге-влак ужаргат, янлык-влак помыжалтыт, кайык-влак чо\ештен толыт.
-Димәк,укучылар без бүген нәрсә турында сөйләшербез?
Укучылар сез нинди ел фасылларын беләсез?Бүген без кайсысы турында сөйләшербез?
-Әйе,яз турында
VI.Работа над темой
Работает с учебником.
VII.Физкультминутка(mix-freeze-group) музыка играет на марийском ,а затем на татарском
8 слайд
Идалыкыште мыняр жап?-4
Яз айлары ничәү?-3
VIIIУчит.тат.
Работа по картине
Яхшылап карагыз бу рәсемнәрдә сез нәрсәләр күрәсез?Татар телендә әйтәбез
Без бүгенге дәрестә әле сезгә таныш түгел сүзләр белән танышырбыз.
Ә русча ничек була?(сүзлектән татарчасын таба баралар,сүзлекләргә язалар)
Марича ничек була?
1)словарная работа
бөре[бөрө]-почка
умырзая[умырзайа]-подснежник
оя[ойа]-гнездо
тал[тал]-ива
Сүзләрне яңадан укыйбыз,сүзтезмәләр төзибез,рәсем буенча җөмләләр төзибез .Ә хәзер әйдәгез яз турында рәсем буенча өйрәнгән сүзләрне кулланып текст төзеп карыйк.
Әйе, укучылар, һәр ел фасылы үзенчә матур. Туган ягыбызның табигате бик төрле. Һәр кеше үзенең туган җирен, туган ягын яратырга һәм сакларга тиеш. Бу һәрберебезнең бурычы.
IX.Работа с приметами о весне
Лум шуко-кинде шуко.
Шошо ден ке\еж телым пукшат.
Март шортеш,… то воштылеш.
Лум в`д йымак кая гын, пурса шочеш.
-Ә татарча нинди сынамышлар беләсез?
Сыерчык иртә килсә,көн җылы була.
Сулар күп булса ,уңыш күп була
Время
X.Учит.тат.Работа в тетрадях13слайд
Хәзер дәфтәрләрне ачабыз ,бүгенге числоны язабыз ,3нче күнегүне эшлибез
3нче күнегүне язып эшлибез.Бирелгән сүзләрдән яз фасылына караган сүзләрне язып алыгыз.
Укучылар сезнең дусларыгыз бармы ?Әйдәгез алар белән татарча сөйләшеп карыйк әле.Дәреслектән 6нчы күнегүне табабыз һәм биремен укыйбыз.Мәсәлән,Анжела предложи другу вместе поиграть
Татар телен яхшы белгәндә безгә дусларыбыз белән аралашу авыр булмас.
XI.Закрепление урока
1.Инсайд-Аутсайт Секл
2.Табышакның җавабын табу.
Боз һәм кар эрде, Сулар йөгерде; Егълап елгалар, Яшьләр түгелде.
Көннәр озая, Төннәр кыскара. Бу кайсы вакыт? — Иә, әйтеп кара.
(Язкөне)
3.Спроси у друга
-любит ли он весну
-играет ли он весной весной на улице
-сделал ли он скворечник
-видел ли он скворца
12.Рефлексия
-Таче ме урокышто мо нерген ойлышна?
-Мом палышна тиде урокышто?
-Бүген дәрестә сезнең алдыгызда нинди кыенлык килеп чыкты?
Без сорауга җавап бирә алмадык?Ни өчен?Чөнки без рәсемдәге сүзләрне әйтә белмәдек.Нинди сүзләр иде әле ул, кабатлап китик.Әйе,дөрес
-Яңа сүзләр өйрәндек(сүзләрне әйтәләр)
13.Дом.задание
1.Яз турында кечкенә күләмле хикәя язып килегез
2.Ужашым тунемаш.

Приложенные файлы


Добавить комментарий