Викторина грамотей

Боровикова Светлана Ивановна
учитель английского языка
МОУ СОШ № 21 г. Подольск
План-конспект открытого мероприятия по английскому языку
в 7 классе.
ВИКТОРИНА «Грамотей»

Цели:
1) практические:
- развитие лексических навыков;
- практика учащихся в устной речи,
- развитие грамматических навыков (повторение неправильных глаголов, повторение темы «степени сравнения прилагательных»);
2) общеобразовательные:
- расширение общего кругозора учащихся;
- расширение словарного запаса;
3) воспитательные:
- развитие умений вести диалог;
- формирование интереса к дальнейшему изучению темы;
4) развивающие:
- развитие языковой догадки;
- развитие памяти, воображения.
Оснащение урока: аудиоприложение, презентация.
ВИКТОРИНА «Грамотей»

ХОД УРОКА
Начало урока:
Приветствие
T: Good morning, children. I'm glad to see you. Today we have a quiz-lesson and you are divided into 2 groups. Let’s find out which team is the cleverest.
I. Complete the verb chart (слайд 2):
Ученики обеих команд по очереди выходят к доске и вписывают глаголы
1
 выбирать
choose
 chose

2
 умирать
 die
died

3
видеть
 see
 saw

4
 становиться
become
 became

5
 получать
 get
got

6
писать
 write
 wrote

7
 знакомиться
meet
 met

8
давать, дарить
 give
 gave

9
 плавать
 swim
swam

10
 ходить
go
 went

II. Find the mistakes and correct them (слайд 3):
Ученики так же самостоятельно на доске исправляют ошибки.
1) The dog showed its tooth and we stopped.(teeth)
2) Deers are such beautiful animals!(deer)
3) These men is photographers.(are)
4) There are five chi
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·(слайд 4):
Ученики вписывают глагол to be в нужной форме.
Yesterday I met a woman who (be) ____very friendly to me. (was)
Yesterday I saw white geese which (be) _____ flying in the sky. (was)
Tess had long light hair which (be) ____ very beautiful. (was)
You could take the money which (be) ____ on the table. (was)
The mice (be) ____ under the floor. (were)
He told me the news which (be) ______ wonderful. (was)
IV. Compare the objects (слайд 5):
Ученики устно составляют предложения по образцу (учитель зач
·итывает образец вслух, сравнивая предметы).
Образец: The lake is large, the sea is larger, the ocean is the largest.
Large (lake, sea, ocean)
Big (village, town, city) big-bigger-the biggest
Fast (bike, car, plane) fast-faster-the fastest
Popular (theatre, cinema, TV) popular – more popular – the most popular
Old (son, father, grandfather) old – older – the oldest
Interesting (story, book, film) interesting-more interesting-the most interesting
V. Translate the adjective (слайд 6):
Ученики устно или письменно переводят прилагательные.
Nick is (сильнее) than Pete. (stronger)
Ann is (самая высокая) in our class.( the tallest )
The film is (интереснее) than the book. ( more interesting)
This is (самая большая) vase in our house.(the biggest)
My friend Tom is (самый лучший)(the best)
Jack has (самую большую) apple-tree in the garden.(the biggest)
VI. Complete the sentences using HAVE/HAS GOT (слайд 7):
Предложения появляются на экране. Ученики вписывают номер предложения в ту корзинку, к которой оно относится.
1. Benny a toy bear. (has got)
2. How many parrots Mike and his brother ? (have got)
3. How many aunts you ? (have got)
4. Ann and Andy a puppy and a dog. (have got)
5. He many sisters. (has got)
6. Who a brother? (has got)
VII. Guess what word is hidden (слайд 8-10):
Ученики пытаются угадать слово и называют его. (Правильный ответ появляется на экране по щелчку)
question stionuqe
interest inrestet
unveityrsi university


VIII. Tongue-twisters (the competition for the captains):
Конкурс скороговорок для капитанов команд – побеждает тот, кто быстрее и с наименьшим количеством ошибок прочитает скороговорку.
1. If you Sandy have two candies.
Give one candy to Andy Sandy.
If you Andy have two candies.
Give one candy to Sandy Andy.
2. Swan, swim over the sea
Swan, swan, swim!
Swan, swan back again,
Well swum, swim!

IX. Подведение итогов:
T: I think, you work hard today.
Let's congratulate the winners.
Your marks for today’s lesson are
Награждение победителей, выставление оценок.
15

Приложенные файлы


Добавить комментарий