Знаменитые люди


Урок: 9th form (Учащиеся обучаются по УМК Rising Star.)
“What people make your country famous?”
«Какие люди делают свою страну знаменитой?»
Цели:
1. Развитие иноязычной коммуникативной компетенции по проблеме: «Какие люди делают свою страну знаменитой?»
2. Расширить кругозор учащихся, их знания о жизни, творчестве и достижениях известных людей Великобритании и России.
Задачи:
Развитие и автоматизация навыков общения.
Речевая компетенция:
- Автоматизация навыка диалогической речи о знаменитых людях Великобритании.
- Формирование навыка аудирования коротких рассказов . - Формирование навыка составления частей текста в логической последовательности.
Языковая компетенция:
- Автоматизация использования в речи устойчивых выражений, клише по проблеме «Какие люди делают свою страну знаменитой?»
- Развитие умения задавать вопросы о великих людях и отвечать на них по проблеме «Какие Британцы сделали свою страну знаменитой?»
Социокультурная компетенция:
- Развитие познавательных интересов учащихся на основе страноведческого материала: знаменитые британцы и американцы.
- Воспитание чувства гордости за достижения Великих людей и чувства уважения к культуре и народу страны изучаемого языка.
Учебно-познавательная компетенция:
- Знать выдающихся людей Америки и Великобритании и их вклад в мировую культуру.
- Развитие умения построения текста в логической последовательности.
- Использование ИКТ для развития коммуникативных навыков (соотнести предложения и имена- фото знаменитых британцев).
Задачи развития:
- Развитие общего кругозора учащихся и интереса к иностранному языку.
- Воспитание интереса к культуре страны изучаемого языка и достижениям знаменитых людей России.
- Развитие национального самосознания, стремления к взаимопониманию и толерантности.
ИКТ на данном уроке используется для того, чтобы
- сделать урок более ярким, зрелищным, запоминающимся. (Лучше один раз увидеть…);
-быстро предъявить всем учащимся дополнительный материал, которого нет в учебнике ;- осуществить контроль знаний учащимися имен великих Британцев (Кто есть кто? Слайд 2); (Имена, названные на этом слайде – обобщение материала изучавшегося в течение учебного года)
Ход урока.
1. Оргмомент. Приветствие.
Каждая нация имеет своих героев. В каждой стране есть выдающиеся люди, известные во всем мире своими достижениями в науке, технике, литературе, спорте и других областях. Какие люди делают свою страну знаменитой?
Every nation has its Heroes. Every country has people who are known all over the world for their achievements in sport, literature, science and other spheres. What people make your country famous?
Today our aims are:
- to know famous people;
- to know real heroes;
- to respect their achievements;
- to be proud of them.
( Основные цели нашего урока: Знать действительно знаменитых людей, учиться уважать их достижения и гордиться ими)2. Речевая зарядка
Методическая задача: Расширение словарного запаса учащихся на основе грамматического способа образования слов (аффиксация).
Для того чтобы понимать информацию об известных людях и рассказывать о них, нам необходимо повторить лексику по теме. (A.B. ex. 8 p.86)
Verbs Nouns
discoverDiscovery
developDevelopment
achieve Achievement
Ход урока
I. Организационный момент.- Good morning, children. Glad to meet you. How is your mood? How are you?
OK. Smile to each other. Say "Good morning "to our guests and let's begin our lesson.
П. Речевая зарядка.
(T-P1, P2, P3...)
At the beginning of our lesson let's speak about you.
- Do you like yourselves? - Yes, of course.
a) Describe yourself in 3 adjectives.
- Do you like everything in yourself? Do you like every trait of your character and your appearance?
b) If not? What would you like to change in yourselves? What would you like to improve?
-And in your opinion, can we change our world in future?
c) How do you see our planet in some years? Are you optimistic or pessimistic about our future?
- In your opinion, can we improve our life? Can people change our life on the planet?
And do you know people who did much for our life, for our planet.
Who improved our life? - (Rulers, presidents, prime ministers)
Who found cures for serious diseases? - (Doctors, scientists)
Who made progress in different fields (medicine, computer technologies, and space discoveries)? - (Scientists)
Who made our life more interesting and beautiful? - (Poets, Singers, Writers, and Dancers)
Name some of them.
III. Объявление темы и задач урока.
Презентация “Speaking about Famous people”
Слайд 1.
( Тема урока, фотографии известных людей мира)
-Yes, and the theme of our lesson is "Speaking about Famous people". Today we're going to speak about people famous all over the world. We’ll check up your homework, watch video and listen to your reports about famous people of our country.
IV. Контроль домашнего задания.
Слайд 4-8.
One of the famous people is - John F.Kennedy , a princess Diana, Johann Strauss, Elizaberth II, Elvis Presley.
Remember what you know about him| her.
a) Look at the slides and answer the questions . (P1, P2, P3 ...)
b) Read and answer the questions (P1, P2, P3 ...):
What is he famous for?
What did he realize?
What did he found?
V. Просмотр видео фрагмента. Работа с просмотренным видеофрагментом.
a) And now let's watch the video and learn some more information about two famous people of the world.
(Просмотр видеофрагмента).Who is this film about?
- This film is about Marilyn Monroe and Winston Churchill.
Yes. This film is about two outstanding people of the world.
VI. And now it’s your turn to speak about a person which you admire but at first let’s repeat the vocabulary of the topic.
Слайд 9.
b) Look at this table and try find the words which can help you to speak about life of any famous person.
c) Try to make up the biography of M. Monroe and W. Churchill and tell me about them.
VI. Аудирование.
Слайд115.
Here you can see photos of famous people.
Let's name who they are and say what they are famous for. (PI, P2, P3 ...)
VII. Now I’ll read you some information about two persons. Listen to me attentively and try to guess who they are.
He was born in Italy in1452. He is one of the greatest representatives of Italian art. He was a painter, a sculptor, a musician, a poet, an architector and scientist.
(Leonardo Da Vinchy)
Who is this person? What is he famous for? Where did he live?
She was born in1917 in India. She was the daughter of the greatest politician of India. She got higher education in India and GB. She became the prime- minister of India in 1966. Under her ruling India won the victory in the war between Pakistan and India in 1971. She did much to improve relations between Russia and India.
(Indira Gandi)
Who is this person? What is she famous for? Where did she get her education? Who was her father? What did she do for Russia?
VII. Игра “ Угадай кто это? ”
And now let's have a rest time -let's play a game - "Guess who this person is?"
One of you chose one of these persons and you must guess who this person is asking questions. (P1, P2, P3 ...-P)
( Водящий загадывает имя одной персоны, представленной на слайде №1. Учащиеся в классе должны отгадать кто это, задавая наводящие вопросы.)
Is this person a man or a woman?
Did he live in the 19th or 20th century?
Was he (she) a politician or an actress?
Did she (he) work for the government?
Did he (she) live in Russia or in the UK?
T: Well done. I see you know many different persons known all over the world. And do you know any famous persons of our country? (P1, P2, P3...)
Учащиеся представляют свои презентации и проекты на тему «Famous Russian people».
VIII. Выполнение теста
Now I want to see how well you know famous people of our country. I'll give you 1-2 minutes to do this test and then we’ll discuss your answers together.
(Учащиеся получают листки с таблицами для заполнения теста.)
(Учащиеся читают и переводят ответы теста)
IX.Творческое задание.Your homework is to make a short report about one of the famous persons, to find pictures and photos and tell us about a person you are proud of and why.
Who are you proud of?-I am proud of...
Who would you like to tell us about?-I would like to tell you about...
Do you want to be like this person and why?
Is it very important for you to be famous? Isn’t it more important to be just a good person, to love parents and our country?
X. Подведение итогов урока.Today we’ve talked about famous people of the world and our country.
Can people do their life better, more interesting, healthier?
Did famous people do much to improve our life, to find cures for diseases, to make us happier?
Can you become famous in the world?
What must we do to become famous?
Must you learn well? - We must learn well, do our homework regularly.
Must you improve your knowledge in different fields? -We must be good at studying different subjects
Thank you for the lesson. Your marks...
Stand up. Say good by to each other, to our guests and you may be free.

Приложенные файлы


Добавить комментарий