Открытое занятие «Мы строим английский город»



МАУДО «Дом детского творчества»
г.Тобольск, объединение
«Английский язык»
Открытое занятие: «Мы строим английский город»
We build an English town.
Дата:16.11.17.
Время: 14:30-15:10
Педагог: Андроник С.В.
Возраст детей: 8-9 лет, (2-3 кл.) «Детский курс обучения
чтению и письму»
Количество человек: 13
ЦЕЛЬ
Показать результаты обучения за 1 четверть. Развитие интереса к изучению английского языка, активизация познавательной деятельности.
ЗАДАЧИ
ОБУЧАЮЩАЯ: Закрепить знания алфавита и транскрипции, закрепить навыки чтения.
РАЗВИВАЮЩАЯ: Повысить мотивацию к изучению английского языка. Показать личные результаты : знания английских песен и стихов. Развитие творческих способностей.
ВОСПИТАТЕЛЬНАЯ: Показать коллективное взаимодействие на уроке. Наши знания- результат труда каждого, помогая друг другу мы можем все вместе построить английский город, а каждый свое здание.
ОБОРУДОВАНИЕ
1.Английский алфавит (плакат).
2.Наборы английских магнитных букв (2 набора). Карточки со значками транскрипции.
3.На доске проекты строящихся общественных зданий (школа, больница, музей и т.д.), которые ученики строят с помощью своих знаний.
4.Картинки к стихам и песням.
5.Книга для чтения «Английский для детей В.Скультэ»
У каждого ученика.
ХОД ЗАНЯТИЯ
Teacher says: Let’s be quiet, let’s be calm. Take your seats and seat still. It’s time to start our English lesson. Welcome, dear guests.
We are pupils. We go to school. We like learning. At school we have different subjects. We work at school very hard. Theese are our buildings: school, hospital, museum, café, ets… . We build our English town together with our friends. Today we have six lessons. At the lessons we will get some marks for our knowledges and then we will colour our buildings. Now, let’s start with the greetings. Good morning, dear children. I’m glad to see you.
1.WRITING LESSON: Who knows the ABC ? Tell all the letters
And then show some letters: Yy,Cc,Hh,Ff,Dd,Rr,Kk,Qq…
We have written a dictation. Can you spell words?
This task is for two pupils. Make the words:
Fox, vase, zebra, cup, dog. Box, lamp, wolf, cap, pig.
And now, let’s do exercises for fingers.
Father finger, where are you? Here I am. How do you do?
(all the children do exercises)
2.READING LESSON: Open your reading books, children, and read lesson 9. (find sentences, read some sentences).
Do you know transcription sounds and letters?
[ æ ] [ʌ] [ k ] [ ∫ ] [θ] [ ð ]
Aa- Uu- Cc- Kk- SH- TH
3.MATHEMATIC LESSON: 10 big oranges on a tree.
Let’s do examples: how much is…5+2= ,10-4= ,3+6+ ,8-3+.
Sing a song together “10 big oranges on a tree”
Music and mathematic lessons together.
4.DRAWING LESSON: We can draw our family.
I have many pencils.
How is your mother?
This is my mother.
5.P T LESSON: Hands up. Head and shoulders.
6.SINGING LESSON: Our buildings are coloured.
Red and yellow, black, green, blue. Sing a song together me and you. Let’s colour our buildings.
Teacher says: We have got marks at the lesson. Now we will colour our buildings. Good children. You know a lot. You can speak, read and write in English. We like English.
Thank you, dear friends. Let’s have a time-break.
Let’s play the game “Punchinello”. Choose the Punchinello with choosing rhyme “1 potatoe, 2 potatoe…”. What can you do?

Приложенные файлы


Добавить комментарий